Wśród różnorodnych analiz wykonywanych każdego dnia we wszelkiego rodzaju laboratoriach, mamy do czynienia zarówno z takimi analizami, które wykonuje się manualnie (np. ocena gołym okiem powstałej barwy i/lub osadu podczas reakcji prowadzonej w probówce), jak również z analizami instrumentalnymi, czyli takimi, które wykorzystują przyrządy pomiarowe. Do tej grupy z pewnością zaliczyć możemy HPLC ? wysokosprawną chromatografię cieczową (z ang. high-performance liquid chromatography).

Ta zaawansowana metoda analityczna pozwala na oznaczanie czystości, tożsamości i zawartości określonych substancji w badanym materiale, na identyfikowanie substancji obecnych w próbce, jak również na rozdzielanie i oczyszczanie związków chemicznych. Wykorzystuje ona przepływ odpowiednio dobranej fazy ruchomej (mieszanina rozpuszczalników) przez kolumnę o wąskim przekroju (kilka milimetrów), wypełnionej złożem o niewielkiej średnicy ziaren (rzędu kilku mikrometrów), stanowiącym fazę stacjonarną. Cechą charakterystyczną metody HPLC jest fakt, że proces zachodzi pod wysokim ciśnieniem, mieszczącym się w granicach od kilkudziesięciu do nawet ok. 100 atm lub większym.

Przygotowana do analizy próbka jest pobierana z umieszczonej w aparacie fiolki przez specjalną igłę, a następnie rozpuszczana w fazie ruchomej i kierowana na kolumnę. Tam, dzięki różnicom w sile oddziaływań pomiędzy próbką a fazą ruchomą i stacjonarną, dochodzi do rozdziału obecnych w niej związków ? te, które silniej oddziałują z fazą ruchomą, a słabiej ze stacjonarną, przepłyną przez kolumnę jako pierwsze i zostaną zarejestrowane przez detektor szybciej niż te, które mocniej oddziałują z fazą stacjonarną, a słabiej z ruchomą. Wynik analizy rejestrowany jest przez program komputerowy w postaci wykresu z pikami, których wielkość zależy od stężenia danej substancji
w analizowanej próbce, a miejsce pojawienia się na wykresie (na osi poziomej) od czasu, który upłynął od nastrzyku próbki na kolumnę do momentu zarejestrowania substancji przez detektor.

Ze względu na ogromny wybór kolumn i faz ruchomych, metoda HPLC pozwala na badanie bardzo wielu związków z różnych grup chemicznych. Również nasze Laboratorium Chemiczne jest wyposażone w aparat do HPLC, na którym wykonujemy określone w odpowiednich specyfikacjach analizy materiałów wyjściowych i produktów końcowych. Jeśli chcieliby Państwo zlecić nam wykonanie analizy przesłanej do nas próbki metodą HPLC, prosimy o wiadomość na adres laboratorium@labor.com.pl, b.wieclaw@labor.com.pl lub r.kowalczyk@labor.com.pl w celu ustalenia szczegółów oferty.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

AUTOR: mgr inż. Katarzyna Trębicka