Co to jest grypa?
Grypa jest chorobą zakaźną powodowaną przez wirusy typu A, B lub C Myxovirus influenzae. Wirus typu A charakteryzuje się dużą zmiennością antygenową, co wiąże się z ryzykiem zachorowania każdego roku i koniecznością corocznego aktualizowania składu szczepionki przeciwgrypowej. Na półkuli północnej sezon grypowy trwa zwykle około 3 miesięcy w okresie od października do kwietnia, na półkuli południowej od maja do września. Najgroźniejszym typem grypy jest grypa pandemiczna, pojawiająca się co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, która wywoływana jest przez nieznane do tej pory podtypy wirusa A. Przykładem takiej grypy pandemicznej jest tzw ?Hiszpanka?, która w latach 1918-1919 zabiła około 50 mln ludzi na świecie.
Jakie są objawy grypy?
Objawy grypy nie są specyficzne, co oznacza, że różne objawy kliniczne wywołane przez wirusa grypy mogą być również wywołane przez inne wirusy oddechowe. Dla grypy bardzo charakterystyczne jest nagłe wystąpienie objawów choroby, takich jak gorączka powyżej 39st. C trwającą 1-2 dni, dreszcze, bóle głowy, stawów, mięśni, znacznie osłabienie, poczucie ogólnego rozbicia, zajęcie układu oddechowego objawiające się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła, suchym napadowym kaszlem. Często, szczególnie u dzieci, występują objawy żołądkowo-jelitowe, głównie nudności i wymioty. U osób starszych głównymi mogą wystąpić objawy osłabienia lub zaburzenia świadomości. Kliniczny przebieg choroby wywołanej wirusem grypy zależy od właściwości wirusa, wieku pacjenta, statusu immunologicznego, palenia tytoniu, współistnienia chorób (np. serca i płuc), wydolności nerek, ciąży, stanu odżywienia.
Jak leczymy grypę?
Grypa zwykle ustępuje po paru dniach samoistnie, ale kaszel i uczucie osłabienia mogą się utrzymywać nawet do 2 tygodni.
Leczenie grypy to głównie leczenie objawowe polegające na leżeniu w łóżku, piciu dużej ilości płynów, izolacji chorego, podawaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych, podawaniu w razie potrzeby leków przeciwkaszlowych, wykrztuśnych, obkurczających naczynia błony śluzowej nosa. Można stosować preparaty witaminowe – głównie witaminę C i E, a także rutynę i preparaty wapnia, które mają zmniejszać przepuszczalność naczyń krwionośnych. W leczeniu grypy warto zastosować substancje i ekstrakty pochodzenia roślinnego, które skutecznie pomagają w łagodzeniu i ograniczaniu czasu trwania infekcji górnych dróg oddechowych. Do takich roślin należy tymianek ? wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie górnych dróg oddechowych: gardła, przełyku i strun głosowych, lukrecja, a także działające napotnie imbir oraz cynamonowiec.
Należy jednak pamiętać, że objawów grypy nie wolno lekceważyć! W przypadku nieleczonej odpowiednio infekcji, kiedy chory z objawami i temperaturą, zamiast pozostać kilka dni w łóżku uczęszcza do pracy, mogą wystąpić znacznie groźniejsze powikłania, na przykład ze strony układu krążenie lub oddechowego.
Jak zapobiegamy grypie?
Ponieważ grypa przenosi się głównie drogą kropelkową, w sezonie grypowym należy unikać wszelkich skupisk ludzkich. Oczywiści trzeba też całkowicie wykluczyć kontakty z osobami mającymi objawy grypowe. Korzystny efekty daje również całoroczne budowanie swojej indywidualnej odporności organizmu na przykład poprzez aktywność fizyczną i częste przebywanie na świeżym powietrzu. Pozytywne efekty dają też preparaty o działaniu immunostymulującym. Przykładem takiego preparatu jest na przykład Echimunn., zawierający ekstrakt z ziela jeżówki purpurowej który uzupełnia codzienną dietę w naturalne składniki roślinne, wspierające siły obronne organizmu.
Jednak najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są coroczne szczepienia ochronne skutecznie zapobiegające zapadnięciu na tą chorobę.
AUTOR: Dr n. farm. Andrzej Tarasiuk