Wykonywanie analiz mikrobiologicznych opiera się na różnych parametrach. Jak już mówiliśmy wcześniej, badając materiały wyjściowe do produkcji, czy też już gotowe produkty (leki, suplementy diety), sprawdza się całkowitą liczbę drobnoustrojów tlenowych (ang. TAMC) oraz całkowitą liczbę drożdży i pleśni (ang. TYMC), obecnych w analizowanej próbce. Czasami zdarza się tak, że potrzebna jest również identyfikacja drobnoustroju, który pojawił się w badanym materiale. Za pomocą jakich narzędzi da się tego dokonać?

Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić, jest obserwacja preparatu pod mikroskopem. Pozwala to na określenie budowy komórek mikroorganizmu, z jakim mamy do czynienia, zarówno pod względem jego kształtu, jak i budowy ściany komórkowej (w zależności od jej rodzaju, bakterie dzielimy na tzw. Gram-dodatnie i Gram-ujemne). Do określenia tego drugiego parametru posługujemy się barwieniem Grama ? jest to metoda wykorzystująca różne barwniki i odmienną budowę ściany komórkowej różnych bakterii, przez co komórki z obu wymienionych przed chwilą grup będą się inaczej zachowywać względem stosowanych odczynników, a w rezultacie zabarwią się na inne kolory. Obserwacja mikroskopowa preparatów pozwoli na zawężenie obszaru poszukiwań przy identyfikacji drobnoustroju przez wykluczenie grup, do których na pewno on nie należy.

 

 

Następnym elementem wykorzystywanym do identyfikacji mikroorganizmów jest wykonanie posiewu na podłoża różnicujące i selektywne, stosowane dla konkretnych drobnoustrojów. Podłoża te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobrane substancje, które mogą np. zahamować wzrost jednych mikroorganizmów, nie szkodząc równocześnie na wzrost innych (podłoża selektywne), czy też zróżnicować wygląd kolonii ze względu na to, że np. jeden z mikroorganizmów będzie metabolizował określony składnik i zabarwi się na dany kolor, a inny nie (podłoża różnicujące). Dzięki ocenie wyglądu wyhodowanych kolonii oraz sprawdzeniu, czy w ogóle pojawiają się na określonym podłożu, możemy potwierdzić lub wykluczyć obecność danego drobnoustroju w próbce.

Dodatkowo, przy identyfikacji mikroorganizmów można wykorzystywać tzw. testy API (ang. analytical profile index). Są to testy biochemiczne, za pomocą których ustala się zdolność drobnoustrojów do metabolizowania określonych substancji. Podczas testu zawiesinę badanego mikroorganizmu umieszcza się w specjalnych niewielkich probówkach i dodaje odpowiednich reagentów, a następnie obserwuje się barwę powstającą w każdej z nich. Wyniki odnotowuje się i odczytuje kod za pomocą programu komputerowego, określającego z jakim drobnoustrojem – i z jakim prawdopodobieństwem, że to on – mamy do czynienia.

Jeśli chcielibyście zlecić nam wykonanie identyfikację drobnoustrojów, zachęcamy do kontaktu pod adresem: laboratorium@labor.com.pl, b.wieclaw@labor.com.pl lub r.kowalczyk@labor.com.pl w celu ustalenia szczegółów.

Zapraszamy!

AUTOR: mgr inż. Katarzyna Trębicka