O skali Apgar słyszało większość z nas, zwłaszcza mam, ale czy wiecie kto ją zapoczątkował?

O tym w dzisiejszym wpisie z cyklu Kobiety w nauce! 

 

Mowa o Virgini Apgar, jednej z pierwszych medyczek-kobiet, które wybrały specjalizację ? anestezjologii, choć początkowo studiowała zoologię. Kobieta o ogromnym zapale, niepotrafiąca usiedzieć na miejscu. 

 

Stworzyła od zera nowy oddział anestezjologii w Szpitalu Prezbiteriańskim Uniwersytetu Kolumbia. Brała udział w wielu porodach, podając gazy usypiające kobietom do cesarskiego cięcia i tam skupiła swoją uwagę, że nowonarodzone dzieci nie są badane po przyjściu na świat, a śmiertelność w ciągu pierwszej doby jest bardzo duża. Bez analizy zdrowia maluchów lekarze nie są w stanie ocenić czy występują jakieś nieprawidłowości ? np. czy dziecko nie potrzebuje tlenu  (była to przyczyna niemalże połowy zgonów dzieci). 

 

Pani Apgar oceniła, że należy zwrócić uwagę na 5 głównych obszarów ? akcję serca, oddychanie, reakcję na bodźce, kolor skóry oraz napięcie mięśni i w każdej kategorii noworodek może otrzymać 2 punkty. Szybko odkryto, że przydzielanie punktów maluchowi ma ogromne znaczenie. 

 

Virginia Apgar nie osiadła jednak na laurach ? w dalszym ciągu kontynuowała naukę i stała się specjalistką w wadach rozwojowych wrodzonych. Dodatkowo, co bardzo ważne wśród lekarzy, zyskała miano ?ludzkiej Pani doktor? ? wykazywała ogromną cierpliwość, dobroć i ciepło do Pacjentów. Dzięki stworzeniu skali Apgar w latach 1950-1960 tysiące dzieci otrzymało szansę na pomoc w pierwszych chwilach swojego życia.

 

AUTOR: mgr inż. Renata Kowalczyk