Cynamonowce to rośliny z obejmującego około 250 gatunków rodzaju, zaliczającego się do rodziny wawrzynowatych (do tej właśnie rodziny zaliczamy także laur szlachetny z którego pochodzą znane wszystkim liście laurowe). To wiecznie zielone, odznaczające się często przyjemnym aromatem, krzewy i drzewa, rosnące głównie  we wschodniej i południowo-wschodniej Azji.

Ze wszystkich gatunków cynamonowców najwyżej cenione są, dostarczający olejku kamforowego, cynamonowiec kamforowy oraz właśnie cynamonowiec cejloński (Cinnamomum verum J.Presl). Chociaż pochodzi z Azji, obecnie jest też uprawiany w Ameryce Pld. i na Antylach.

Jest to to drzewo, dorastające do około 12 metrów wysokości, z szarobrązową, wewnątrz czerwonawą korą. Właśnie kora cynamonowca cejlońskiego, zebrana z młodych pędów a następnie wysuszona, jest cenioną przyprawą kuchenną. Jest to także wartościowy surowiec farmaceutyczny. O zastosowaniach kuchennych można bardzo wiele pisać, jednak wystarczy powiedzieć że trudno wyobrazić sobie szarlotkę bez cynamonu. Cynamon jest też ważnym składnikiem wielu nalewek i likierów. Można tu na przykład wymienić krupnik, tradycyjny polski likier miodowo-korzenny.

Składniki

Kora cynamonowca cejlońskiego (Cortex cinnamoni ceylanici) zawiera słodkawy olejek w ilości 0,5 ? 8,0%, około 2% garbników, związki śluzowe oraz skrobię. Głównym składnikiem olejku jest aldehyd cynamonowy w ilości około 65% oraz mniejsze ilości innych aldehydów, alkoholi oraz estrów. To właśnie głównie aldehyd cynamonowy nadaje temu surowcowi ten charakterystyczny, wspaniały aromat.

Kora cynamonowca ma też różnorodne zastosowanie w farmacji.

Kora cynamonowca w farmacji stosowana jest głównie jako corrigens (czyli substancja korygująca lub poprawiająca)  zapachu i smaku. W tym celu może być dodawana na przykład do syropów tub tabletek do żucia. Ponadto, kora cynamonowca cejlońskiego działa jako digestivum (środek poprawiający trawienie) lub carminativum (środek wiatropędny). Na rynku nie ma produktów leczniczych, których jedynym składnikiem byłaby kora cynamonowca cejlońskiego lub olejek cynamonowy, jednakże surowice te wchodzą w skład wielu leków złożonych.

Źródło ryciny: https://en.wikipedia.org/wiki/Cinnamomum_verum