Wielu z nas zaczyna dzień od kubka kawy i nie wyobraża sobie bez niej życia. To już pewien rytuał ? przychodzimy do pracy, wstawiamy wodę i zalewamy nią aromatyczny proszek.  Niektórzy żartobliwie mówią, że dopiero po pierwszym kubku są obudzeni i mogą zabrać się do swoich spraw.  Jednak czasami dochodzą nas słuchy, że kawa nie jest zdrowa ? podobno wypłukuje magnez i uzależnia. To jak to z nią naprawdę jest?

Kawa pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku, a do Polski przywędrowała pod koniec XVII wieku w związku ze stacjonowaniem u nas wojsk osmańskich. Obecnie napój ten ciągle zyskuje na popularności, a przemysł kawowy rośnie w siłę. Powstają coraz to nowe wariacje na temat przygotowywania kawy, ale do łask wracają również stare i proste metody jej parzenia.

Kawę kojarzymy głównie z kofeiną, która ma działanie stymulujące, ale wpływa również na poprawę koncentracji i zmniejsza uczucie zmęczenia. Jakby tego było mało, przyspiesza przemianę materii oraz akcję serca i działa pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych oraz moczopędnie.  Substancja ta znalazła szerokie zastosowanie także w farmacji . Kofeinę możemy znaleźć w lekach przeciwmigrenowych, przeciwastmatycznych czy przeciwbólowych. Dawka terapeutyczna to około200 mg (jedno espresso zawiera około 60 mg kofeiny).

Oprócz kofeiny w kawie znajdziemy takie substancje jak kwasy chlorogenowy i  kawowy, które są cennym źródłem antyoksydantów. Oznacza to, że wykazują one działanie przeciwnowotworowe dzięki temu, że neutralizują wolne rodniki.

Kolejną zaletą kawy są zebrane w niej siły kofeiny, teofiliny i teobrominy, które razem zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera. Związane jest to najprawdopodobniej z przyspieszeniem przepływu impulsów elektrycznych w mózgu.

Często pijemy kawę jako nagrodę, a nic nie działa na nas tak dobrze, jak relaks J Jako że kawa bez dodatków ma około 0,5 kcal, to raczej od niej nie przytyjemy. Badania dowiodły, że spożywanie tego napoju zmniejsza ryzyko depresji o 15%  i redukuje myśli samobójcze o 45%.

Ponadto holenderscy naukowcy udowodnili, że spożycie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego, a dzięki wywoływaniu przemian metabolicznych (zwłaszcza spalania tłuszczów) wspomaga odchudzenie.

Jak widać, kawa ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Ale to jeszcze nie wszystko! Jak wspomniano wyżej, stosuje się ją w lekach przeciwastmatycznych. Związane jest to z faktem, że rozszerza ona oskrzela. Przyjmuje się również, że kofeina obniża stężenie histaminy, która bierze udział w reakcjach alergicznych.

 

 

Przyjrzyjmy się teraz negatywnym skutkom spożywania kawy. Kawa z mlekiem, cukrem, syropem smakowym i do tego udekorowana bitą śmietaną może mieć nawet 400 kalorii, co trudno już nazwać dawką dietetyczną.  Dodatkowo niektórzy naukowcy wskazują, że nie powinno się łączyć kawy i mleka, ponieważ zachodzą wówczas reakcje utrudniające trawienie pokarmów. Kawa niezalecana jest również dla osób mających problemy gastrologiczne ? może nasilać refluks oraz wywoływać wrzody żołądka.

A co jeśli chodzi o magnez? W związku z jej moczopędnymi właściwościami, po spożyciu kawy może nastąpić zwiększone wydalanie z naszego organizmu magnezu oraz innych jonów. Jednak równocześnie kawa dostarcza nam magnez, ostateczny bilans wychodzi więc dodatni.

Kawa niezalecana jest również dla kobiet w ciąży, przyjmujących doustną antykoncepcję  czy w okresie menopauzy. Nie jest również wskazana dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Z kawą nie należy oczywiście przesadzać, ponieważ duże spożycie kofeiny może powodować uczucie niepokoju, nadpobudliwość, bezsenność oraz przyspieszoną akcję serca, a także podnosić poziom cholesterolu. A co z uzależnieniem? Niestety kawa, a raczej zawarta w niej kofeina rzeczywiście uzależnia ? zjawisko to nazywamy  kofeinizmem. Jego objawy dotykać mogą zarówno naszej sfery psychicznej, jak i somatycznej oraz behawioralnej. Wśród symptomów kofeinizmu wyróżnić można: niepokój, lęk, wybuchowość, drażliwość, pobudzenie, drżenie mięśni, bezsenność, bóle głowy, zwiększone wydalanie moczu, zaburzenia czucia, zaburzenia pracy serca oraz zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego uzależnienia, to polecamy artykuł: https://enel.pl/enelzdrowie/psychologia/uzaleznienie-od-kofeiny-czy-rzeczywiscie-istnieje

Jak widać, we wszystkim należy zachować umiar. Bezpieczne spożycie kawy to 3 filiżanki dziennie. Jeśli nie przeholujemy, możemy otrzymać z tego aromatycznego naparu to co najlepsze i dodatkowo wspomóc swoje zdrowie.

 

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kawa

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/czy-kawa-jest-zdrowa-jak-kawa-wplywa-na-organizm/s0ps1fh

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kawa-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-kawy-aa-j4sB-syGF-sYpM.html#kawa-zrodlo-kofeiny

https://okiemdoktorluizy.pl/anti-aging/czy-kawa-jest-zdrowa-fakty-i-mity/?fbclid=IwAR0MhgvnfGNFNpJ9Ue2CHkDLBRRf9Uc_uWjFOrUaGtZWFpi8-N_flb9lbcY

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kawa

https://enel.pl/enelzdrowie/psychologia/uzaleznienie-od-kofeiny-czy-rzeczywiscie-istnieje