Wiosna to najlepsza pora na gruntowne porządki. Świat po zimie budzi się do życia, słońce świeci, na dworze jest coraz cieplej, a w nas wstępuje nowa energia. Warto wykorzystać tą dodatkową energię robiąc przegląd swojej apteczki. Apteczka to obowiązkowe wyposażenie każdego domu, a jej dobre zorganizowanie może zaważyć na naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pomogą wam w sposób praktyczny zorganizować apteczkę.
Przechowywanie leków w domu
Większość leków wymaga przechowywania w temperaturze pokojowej, czyli od 15°C do 25°C, w ciemnym i suchym miejscu, z dala od źródeł zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury ? miejsce gdzie przechowywana jest apteczka powinno spełniać te warunki. Dodatkowo miejsce przechowywania leków powinno być poza zasięgiem dzieci lub zwierząt. Ze względu na wilgoć i wysoką temperaturę łazienka lub kuchnia nie są dobrym miejscem do zorganizowania apteczki. Dodatkowo po każdym zakupie leków należy sprawdzić zalecane warunki przechowywania dla danego specyfiku ? niektóre leki wymagają zachowania warunków innych niż wymienione powyżej, np. konieczne jest ich przechowywanie w lodówce.
Pozbądź się przeterminowanych leków
Wiosenne porządki to dobra okazja by pozbyć się starych i przeterminowanych specyfików. Dzięki temu będzie łatwiej zorientować się, co jest, a czego brakuje w apteczce. Przeterminowane leki mogą nie spełnić swojego zadania lub nawet być szkodliwe dla zdrowia. Nie jest też dobrym pomysłem trzymanie nieużytych resztek leków na receptę po przebytych chorobach z myślą, że mogą się przydać w przyszłości.
W przypadku leków należy bezwzględnie trzymać się terminów ważności, pamiętając jednocześnie, że dla niektórych leków termin ważności podany na opakowaniu dotyczy wyłącznie preparatu, który nie był otwierany, a w chwili pierwszego otwarcia znacznie skraca się termin przydatności do użycia. W takiej sytuacji na opakowaniu będzie podany również termin przydatności po otwarciu lub przygotowaniu danego leku. Takiej informacji możemy spodziewać się m.in. na syropach i lekach ocznych. Dla takich leków dobrym zwyczajem jest pisanie na opakowaniu daty otwarcia preparatu, dzięki czemu łatwiej będzie ocenić, czy dany produkt nadaje się do użycia.
Pamiętaj, że leków nie wolno wyrzucać do śmieci. Niepotrzebne, przeterminowane leki należy wyrzucić do specjalnych pojemników, które znajdują się w niektórych aptekach, przychodniach oraz urzędach.
Grunt to dobra organizacja
Sposób grupowania leków zależy od twoich potrzeb, warto jednak oddzielić opatrunki od leków. Jeśli członkowie twojej rodziny przyjmują leki na choroby przewlekłe, możesz oddzielić leki każdej z osób, np. używając osobnych pojemników.
Oddziel leki dla dziecka. Dzięki temu szybciej odnajdziesz potrzebny lek w razie potrzeby oraz nie pomylisz preparatu z dawką substancji aktywnej dla dzieci z preparatem dla dorosłych.
Leki przechowuj w oryginalnych opakowaniach, wraz z ulotką, ponieważ na niej znajdują się niezbędne informacje na temat dawkowania, przechowywania oraz sposobu podania leku. Dzięki temu, zmniejsza się niebezpieczeństwo pomylenia leków lub niewłaściwego ich dawkowania.
Sprawdź, czy masz wszystko
Gdy już przeterminowane i nieprzydatne leki zostały oddzielone, łatwiej jest ocenić czy w apteczce brakuje jakiś preparatów. Aby nie zapomnieć o niczym zrób listę niezbędnych produktów, dostosowaną do potrzeb twojej rodziny.
Aby ułatwić ci zadanie przygotowaliśmy listę preparatów, których nie może zabraknąć w domowej apteczce:
1. Leki przeciwbólowe i na oparzenia ? w tej kategorii znajdują się podstawowe leki przeciwbólowe oraz maści na drobne kontuzje lub oparzenia.
2. Pierwsza pomoc na przeziębienie ? domowa apteczka powinna zawierać podstawowe preparaty, które pomogą zapobiegać oraz zwalczać pierwsze oznaki przeziębienia. Pastylki na ból gardła, syrop na kaszel czy leki przeciwgorączkowe oraz dodatkowa dawka witaminy C (polecamy Witamina C Labor proszek do sporządzania roztworu ) na pewno pomogą w walce z przeziębieniem.
3. Środki na dolegliwości żołądkowe ? biegunki czy zatrucia potrafią zatrzymać nas w domu, a złe samopoczucie uniemożliwia wizytę w aptece ? w takich sytuacjach dobrze mieć odpowiednie leki w domowej apteczce.
4. Środki uzupełniające elektrolity ? niezbędne podczas infekcji objawiających się gorączką i biegunką. W takiej sytuacji pomocne mogą być Elektrolity Labor lub Elektrolity z probiotykiem Labor.
5. Leki i maści przeciwalergiczne, na ukąszenia owadów
6. Środki do dezynfekcji ran
7. Materiały opatrunkowe ? skaleczenia zdarzają się bardzo często, dlatego domowa apteczka nie może obejść się bez plastrów i opatrunków. Przed założeniem opatrunku nie należy zapominać o przemyciu rany środkiem odkażającym.
8. Dodatkowe wyposażenie ? termometr, aparat do mierzenia ciśnienia, nożyczki.
Mamy nadzieję, że w tym roku wiosenne porządki zawitają również w waszych domowych apteczkach ?