W ostatnim wpisie powiedzieliśmy sobie o tym, na jakiej podstawie określa się normy jakościowe dla badanych w farmacji materiałów wyjściowych i produktów gotowych. Dziś omówimy nieco bardziej szczegółowo, co konkretniej bada się w suplementach diety i/lub produktach leczniczych.
Podstawowymi analizami są wymienione poniżej badania.
- Postać – określa wygląd produktu/materiału wyjściowego/materiału opakowaniowego – np. barwę i zapach surowca/tabletki. Może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że jego/ich jakość jest niewystarczająca.
- Tożsamość – badanie to ma na celu sprawdzenie, czy mamy do czynienia faktycznie z tą substancją, na którą wskazuje nazwa surowca, czy też skład produktu.
- Jednolitość masy – parametr ten charakteryzuje masę tabletek/kapsułek. Jest on ważny ze względu na zachowanie odpowiedniej dawki substancji w pojedynczej tabletce/kapsułce oraz sprawdzenie, czy nie ma dużych rozbieżności w masie pojedynczych tabletek/kapsułek.
- Odporność mechaniczna na ścieranie – parametr ten charakteryzuje mechaniczną wytrzymałość produktu i pozwala nam zweryfikować, czy np. tabletki nie są zbyt kruche i nie będą pękać przy ich wyciskaniu z blistra przez pacjenta.
- Czas rozpadu – ten rodzaj analizy wykonuje się w celu sprawdzenia, czy badane tabletki/kapsułki rozpadną się w ustalonym zakresie czasu po ich umieszczeniu w określonym medium. Badanie to może np. wskazać, czy badane tabletki nie są za twarde i nie będą zbyt długo zalegać w układzie pokarmowym.
- Uwalnianie substancji czynnej – analiza ta weryfikuje, czy substancja czynna jest uwalniana z produktu w odpowiednim czasie, czy też proces ten zachodzi zbyt szybko/zbyt wolno.
- Zawartość substancji czynnej – również ten parametr wiąże się z wielkością dawki w wyrobie gotowym. Jest to badanie ilości substancji czynnej w danym produkcie; analizuje się również zawartość określonych związków/pierwiastków w materiałach wyjściowych, wykorzystywanych do produkcji.
Jeśli chcieliby Państwo zlecić nam analizę jakiegoś leku lub suplementu diety pod kątem wyżej wymienionych parametrów, prosimy o wiadomość na adres laboratorium@labor.com.pl, b.wieclaw@labor.com.pl lub r.kowalczyk@labor.com.pl w celu ustalenia szczegółów oferty.
Zapraszamy do współpracy!
AUTOR: mgr inż. Katarzyna Trębicka