Podbiał
Rozpoczyna się już wiosna i wraz z nią pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty. W lesie będą to pewnie zawilce, których całe łany zakwitają na biało. Na miejskich trawnikach zaś jako jedne z pierwszych pojawią się żółte kwiaty podbiału.
Podbiał pospolity (to roślina z rodziny (Tussilago farfara L.) to bylina z rodziny astrowatych.
Roślina macierzysta wytwarza długie, łatwo zakorzeniające się rozłogi. Pędy kwiatostanowe pokryte są łuskami, co pozwała łatwo odróżnić kwiatostan podbiału od podobnego mniszka lekarskiego, którego pęd kwiatostanu jest nagi.
Podbiał jest powszechnie stosowany w medycynie ludowej, stąd jego liczne nazwy regionalne: białkuch, ośla stopa, boże liczko, kniat, kaczyniec, grzybień, białodrzew, gęsie łebki. Najbardziej chyba lokalna nazwa podbiału to kwiat szczupaczy, nazwany tako ponieważ okres jego kwitnienia zbiega się czasowo z tarłem szczupaka.
Polska nazwa ?podbiał? nawiązuje do białego zabarwienia spodniej strony liści.
Jego angielska nazwa Coltsfoot, nawiązuje natomiast do kształtu liści i oznacza nogę źrebaka.
Surowcem leczniczym są liście podbiału ? Folium farfarae oraz kwiatostany – Flos farfarae.
Chemizm
Liście podbiału zawierają substancje śluzowe, związki garbnikowe, flawonoidowe i goryczowe, olejek eteryczny, fitosterole i kwasy organiczne. Kwiatostany podbiału zawierają te same związki co jego liście, maja jednak więcej olejku eterycznego i flawonoidów a mniej śluzu.
Wskazania do stosowania podbiału są bardzo szerokie i obejmują nieżyty błon śluzowych
gardła, oskrzeli i krtani (szczególnie u dzieci i osób starszych). Odwar z liści i kwiatów ułatwia też odkrztuszanie, łagodzi kaszel (szczególnie suchy). Zewnętrznie może być stosowany do kompresów i okładów w zapaleniu łojotokowym skóry, stanach zapalnych i odczynach rumieniowych skóry, działa też łagodząco w przypadku oparzeń słonecznych I i II stopnia. Stosowany jest też w kosmetyce, do pielęgnacji skóry tłustej.
Jak więc widać, jest to cenny surowiec zielarski o wszechstronnym zastosowaniu medycznym.
AUTOR: Dr. n. farm. Andrzej Tarasiuk
Bibliografia
Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Podbia%C5%82_pospolity